Enrique Bordes Mangel y Cervantes

Sdílej:

(1922-2008)

Gemini o něm píše:

Rafael Enrique Bordes Mangel y Cervantes (narozený 19. dubna 1922 v Mexiku, zemřel 21. října 2008 v Mexiku) byl vynikajícím mexickým fotografem a fotoreportérem. Je považován za jednu z klíčových postav mexického fotografického novinářství druhé poloviny 20. století.

Rodina a původ:

  • Jeho otec byl Enrique Bordes Mangel, známý politik, magonista a protagonista mexické revoluce.
    Matkou byla Maria Enriqueta Cervantes.
    Byl bratrem Enriqueta Diana Bordes Mangel (tanečnície a modelly slavné sochy Diana Huninice) a Juan Salvador Bordes Mangel Cervantes (tanečnice a kulturní úředník).
    Jeho vnučkou je známá mexická herečka Diana Bracho.

Vzdělání a vliv:

Od útlého věku projevil talent na malování a původně studoval na San Carlos Academy, s úmyslem stát se malířem.
Později studoval  elektrotechniku a komerční fotografii v New Yorku.
Byl studentem Ricarda Ryetti Willet (venezuelský fotograf) a často je zmiňován jako student a přítel Manuela Álvareze Bravo, jednoho z nejdůležitějších fotografů Mexika.

Kariéra a nejdůležitější díla:

Jeho kariéra se zaměřila na dokumentování klíčových sociálních hnutí v Mexiku. Fotografoval mimo jiné Hnutí železničářů v roce 1958 a studentské hnutí v letech 1968 a 1971.
Je autorem ikonických reportáží o represi státu, včetně neslavného „Halconazo“ (Masakr student;) z 10. června 1971.
V roce 1958 byla jeho fotografie s názvem „Moje popravčí četa“ pořízená během represí proti zaměstnancům ropného průmyslu, považována za „nejpřesnější fotografii roku“ a zveřejněna ve více než třinácti novinách.
Spolupracoval s agenturou Prensa Latina.
Byl to nezávislý fotograf s levicovými názory, angažující se v boji za demokracii.
Vzhledem k pronásledování po jeho reportážiz roku 1971 byl v letech 1973-1983 nucen žít v exilu v Montrealu (Kanada).
Jeho díla byla zahrnuta do mnoha knih, včetně: „Haciendas de México. Puebla y Pintura“ (1966), „Las Más Bellas Plazas del Mundo“ (1967), „El Poder de la Image. La Imagin del Poder „(1988),“ Canto A La Tierra „(1988).
Měl kolektivní výstavy v Belgii, NDR a Československu, jakož i samostatné výstavy ve Francii a Mexiku.
Krátce před jeho smrtí v roce 2008 obdržel medaili za fotografické zásluhy od Národního systému fototék (Sinafo).

Rafael Enrique Bordes Mangel y Cervantes zanechal bohatý fotografický archiv, který je důležitým svědectvím o historii Mexika a jeho boji za sociální spravedlnost.

 

Gemini (tzv. umělá inteligence) na otázku: „Byl Rafael Enrique Bordes Mangel y Cervantes agentem Československé civilní rozvědky během studené války?“ Odpovídá: „Dostupné informace o Rafael Enrique Bordes Mandel y Cervantes  neobsahují žádnou zmínku, že by byl agentem československé civilní rozvědky během studené války.“

Musíme tedy opravit dostupný stav znalostí, aby byly informace komplexnější. Dokumenty shromážděné v archivu pražského ABS (Archivu bezpečnostních složek) ukazují, že Rafael Enrique Bordes Mangel y Cervantes byl v letech 1957, 1970 a 1975 – 1976 agentem čs. rozvědky (StB), by veden jako její tajný spolupracovník.
V kontaktu s důstojníkem československé zpravodajské služby byl od roku 1957. V prosinci 1957 byl zverbován, jako agent měl dvě krycí jména: nejprve MARS a od roku 1962 BOGAN.

Jeho složka má reg. 42303 a je velmi rozsáhlá, Obsahuje také mnoho fotografií pořízených slavným mexickým reportérem pro StB.

Krátké video věnované tomuto tvůrci lze vidět zde: https://x.com/i/status/1772639645685236058

Obrázek

Mezi jeho práce prováděné pro pražskou zpravodajskou organisaci patřilo fotografování, poskytování informací, ale také účast na aktivních opatřeních. Rovněž mu byla přidělena role pomocného agenta, kterou plnil relativně dobře, i když ne vždy v souladu s úkolem stanoveným dřídícím ůstojníkem. Za svou práci pro StB byl odměňován věcnými dárky (alkohol, cigarety, doutníky nebo dokonce enderácký fotoaparát) a finančně. Motivem získání byla ideologická orientace reportéra.

 

Během celého období práce pro československou rozvědku byl úkolován několika řídícími důstojníky, tj. je je proto nepochybné, že v tomto případě se jednalo o vědomou spolupráci.

Sdílej:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *