Bolívie – agenti

Sdílej:

Bolívie – agenti

Reg.č. – krycí jméno – jméno a příjmení

42985     José, Super     Victor Zannier ↓

Victor Zannier (1925 – 2009)

Gemini píše:

Victor Zannier byl bolivijský novinář. V 60. letech 20. století působil jako ředitel deníku El Mundo. Byl také právníkem s vazbami na komunistické hnutí.

Zannier hrál klíčovou roli při pašování Che Guevarova deníku z Bolívie na Kubu. Mikrofilmy deníku obdržel od tehdejšího bolivijského ministra vnitra Antonia Arguedase. Zannier mikrofilm ukryl do obalu desky s bolivijskou lidovou hudbou a převezl ho do Chile, odkud pokračoval na Kubu.

V padesátých letech byl Victor Zannier také rolnickým koordinátorem MNR (Movimiento Nacionalista Revolucionario).

Tolik

 

Na fotografii níže vidíme evangelický kostel ve slovenské obci Limbach, který se Zannierem jen zdánlivě nesouvisí. „José“, to bylo krycí jméno, které mu dala československá zpravodajská služba (1. Správa ministerstva vnitra), totiž v prosinci 1960 navštívil obec Limbach, ale zdaleka to pro něj nebyl jediný bod velmi zajímavé a levné cesty po tehdejším Československu.

Kostel v Limachachu, snímek z fb skupiny Limbach

Jak se tento Bolivijec vůbec ocitl v komunistickém Československu v zimě roku 1960?

Především musíme po pravdě upozornit, že spis agenta „José“ neohromí ani rozsahem, ani obsahem. Měl pouhých čtyřicet stran, byl veden necelé tři roky a vlastně v něm kromě okamžiku, kdy byl agent naverbován, není nic, co by se týkalo špionáže. To znamená, že Zannier byl sice veden StB v kategorii agent, ale kvalita či užitečnost jeho tajné spolupráce, jak vyplývá z četby této dokumentace, byla de facto nulová. Takže na rozdíl od celé řady lidí, kteří měli nějaký vztah k československým špionům a kteří nikdy nebyli vedeni v registru agentů, ale ve skutečnosti byli nejen cennými zdroji informací, ale často obětavě a efektivně plnili nejrůznější úkoly ve prospěch československé rozvědky, byl Victor Zannier v tomto ohledu nepoužitelný a lze říci, že se spolupráci s československou komunistickou rozvědkou nijak nezkalil. Přesto stojí za to věnovat této postavě a této krátké epizodě z jeho života, kdy byl veden StB jako její tajný spolupracovník, několik slov.

 

 

Prvním pozoruhodným momentem je, že Victor Zannier se stal prvním bolivijským agentem československé rozvědky ještě předtím, než byla založena rezidentura v La Pazu. Ta byla založena na přelomu let 61/62, zatímco akt získání agenta (verbovka) „José“ byl proveden 6. prosince 1960 v Praze. A tak se pomalu dostáváme k výše formulované otázce. Co dělal tento bolivijský novinář a politik v zimním Československu v roce 1960?

*

Zannier byl v kontaktu s československým vyslanectvím v La Paz od roku 1958. Měl zájem koupit od Československa tiskařský stroj pro své noviny El Mundo, které vydával od roku 1956 v tehdy druhém největším městě Bolívie Cochabamba. Jakkoliv v La Paz ještě nefungovala residentura pražské rozvědky, ta tam již operovala a to prostřednictvím svého tajného spolupracovníka, kterým byl agent (tzv. ideologický spolupracovník) „Velek“, čili šéf mise (chargé dʼaffaires) Miloš Veselý  (reg.č. svazku 41295). Tento agent byl velmi aktivní a svou činnost neomezoval jen na československé zaměstnance zastupitelského úřadu, dobře si vedl v navazování styků s místními obyvateli a vše poctivě hlásil do pražského ústředí rozvědky. Centrála „Velka“ řídila prostřednictvím korespondenčního styku a kurýrů. Prodej tiskařského stroje Zannierovi se nakonec neuskutečnil, byť tento muž byl pro StB velmi zajímavý. Měl pokrokové názory, byl aktivním a  vlivným členem tehdejší vládní strany MNR (Movimiento Nacionalista Revolucionario, čili Revoluční nacionální hnutí) a – hlavně – byl protiamerický. Cenný pro StB byl i svými rozsáhlými kontakty, ke kterým patřil mj. tehdejší vicepresident země či president Venezuely a jiní čelní politici v Chile a Peru.

 

 

 

 

Antonio Arguedas, ministr vnitra, který pověřil Zanniera, aby propašoval CheGuevarrův deník, to je další arci zajímavá bolívijská postava – stojí za to si přečíst, co o něm napsal britský „The Guardian“

Sdílej:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *